Zerkaj w niebo…
DRONY latają wszędzie! ™

Drony Hornet

AVATA dron FPV

AVATA to prawdziwy dron FPV z goglami video, w których obraz zapiera dech w piersi.

AVATA dron FPV

AVATA to najnowszy dron firmy DJI, który ułatwia wykonywania lotów FPV osobom, które wcześniej nie latały w goglach. Jest wyposażony w kamerę video umieszczoną na jednoosiowym gimbalu, dla bezpieczeństwa ma osłonięte śmigieł. Jest zasilany wydajnym akumulatorem umożliwiającym 20 minutowy lot. Jego małe wymiary 180x180x80 i niska masa startowa 410 g, powodują, że można nim latać w pomieszczeniach zamkniętych w otoczeniu ludzi.

DJI Avata – wcale nie rozbiłem tego drona!

Stabilizacja wysokości

Tak jak napisałem pod recenzją Kuby Klawitera: „Myślę, że AVATA spowoduje eksplorację świata FPV, przez tych którzy bez niego siedzieli by w domu”. Jednym z najtrudniejszych elementów lotu dronami FPV jest konieczność ciągłej dynamicznej kontroli drążka THROTTLE! AVATA nie ma tego problemu, inżynierowie DJI uprościli proces sterowania siłą ciągu, dzięki czemu latanie tym dronem jest prostsze – co widać na filmie.

Na czym polega proces sterowania siła ciągu? DJI w dronie AVATA dodał stabilizację wysokości, który ułatwia wykonanie loty. Jest to nic innego jak bardzo dobrze działający tryb ATTI (znany w moich Hornetach pod nazwą ALH – Altitude Hold). W trybie tym zmiana pochylenia (drążek ELEVATOR), przechylenia (drążek AILERON) lub odchylenia (drążek RUDDER), nie powoduje zmiany jego wysokości. Bez tej stabilizacji zmiana pozycji prawego drążka powoduje gwałtowne nurkowania lub wznoszenie, które pilot musi korygować.

Stabilizacja obrazu

Aby uzyskać lepszy obraz, można wyłączyć wbudowaną stabilizację i wykorzystać oprogramowanie GyroFlow.

Wymiana duktów

AVATA została zaprojektowana jako pełnoprawny dron FPV, więc naprawy muszą być wkalkulowane w ten sposób latania. DJI zaprojektowało AVATA tak, żeby ułatwić serwis we własnym zakresie. Dukty są jednym elementem. Podczas ich demontażu trzeba uważać na anteny znajdujące się w lewej i prawej podpórce. Więcej na filmie.

DJI Avata Duct Repair

Aktywacja trybu M

Do lotu w trybie M (ang. Manual), czyli Acro trzeba zmienić ustawienia drona AVATA i skasować powrót drążka THROTTLE do neutrum. Wszystko na filmie który przygotował Adam X.

Jak włączyć tryb M w DJI AVATA?

Aktywacja trybu FCC

Żeby latać bezpieczniej (szczególnie przy niskich lotach i lotach FPV w mieście) trzeba mieć pewny link radiowy oraz odpowiednią moc nadawania. Są dwa standardy dopuszczenia urządzeń radiowych do użytku:

  1. Europejski CE oparty o dyrektywę radiową RED, która ogranicza moc nadajnika w paśmie ISM do 25 mW, ilość kanałów i odstęp między nimi
  2. Amerykański FCC, który pozwala nadawać z większą mocą, ale jest nielegalny w Europie

Opis jak zmienić CE na FCC, czyli zrobić hack FCC, przygotował Łukasz z DronoSfera.pl

Jak zwiększyć zasięg w DJI AVATA?

Procedura jest prosta: na kartę micro SD trzeba wgrać pusty plik o nazwie „ham_cfg_support” bez żadnego rozszerzenia.

Kwalifikacja potrzebne do AVATY


AVATA waży 410 g, więc w okresie przejściowym wystarczą kwalifikacje pilota BSP do lotów w podkategorii A1. Latając w tej podkategorii trzeba mieć na uwadze pewne ograniczenia. Ilustruje to tabela opublikowana przez PAŻP na stronie poświęconej zasadom lotów w kategorii otwartej:

AVATA to rasowy dron FPV, więc przydałoby się móc latać w dowolnych miejscach bez udziału obserwatora. W takim przypadku potrzebne są kwalifikacja do wykonywania lotów w kategorii szczególnej według scenariusza NSTS-01. Więcej o nim na stronie: https://kursnadrony.pl/co-daje-nst01/

Zajęcia w plenerze

Chcesz spróbować lotu FPV? Chcesz sprawdzić jak lata AVATA sterowana przy pomocy Motion Controllera? Ciekawi Cię jak zmienia się precyzja sterowania za pomocą drążków konsoli sterujacej? Jeśli odpowiedź na którekolwiek pytanie jest twierdząca zapraszamy na zajęcia w plenerze podczas których:

  • poczujesz się jak pilot
  • sprawdzisz możliwości drona AVATA
  • przetestujesz najbardziej zaawansowane gogle FPV
  • poznasz najważniejsze zasady wykonywania lotów dronami w polskiej przestrzeni powietrznej

Na zajęcia koniecznie zabierz dwie karty microSD, żebyś mógł zabrać ze sobą materiał z lotu nagrywany przez kamerę drona a także w rejestratorze gogli. Termin zajęć ustalamy indywidualnie z uczestnikiem, biorąc pod uwagę pogodę oraz porę dnia, tak aby ujęcia z lotów były optymalne. Zapisz się na zajęcia Sztuka pilotażu FPV.

Dron do latania w domu

Jednym z ciekawszych dronów do latania w pomieszczeniach zamkniętych w okresie jesienno-zimowym jest zestaw BETAFPV CETUS PRO FPV KIT. Można go kupić np.: tutaj: https://dronexpert.eu/betafpv-cetus-pro-fpv-kit-p-14801.html

Jeśli znalazł\aś\eś tutaj wartościowe informacje
i chcesz docenić pracę, możesz kupić kawę.