Zerkaj w niebo…
DRONY latają wszędzie! ™

Drony Hornet

Loty BVLOS dronami

Loty BVLOS dronami

Loty BVLOS dronami to zgodnie z definicją w rozporządzeniu 947/2019:

„rodzaj operacji z użyciem bezzałogowego systemu powietrznego, która nie jest wykonywana w zasięgu widoczności wzrokowej”.

Loty BVLOS

BVLOS (ang. Visual Line of Sight) to warunki wykonywania lotów wszelkimi rodzajami bezzałogowych statków powietrznych: wielowirnikowcami, samolotami, samolotami pionowego startu czy śmigłowcami. Jest to sposób latania, który jest wykorzystywany do realizacji misji np.: transportowych, obserwacyjnych, monitoringu.

Pilot w locie BVLOS może sam sterować dronem lub nadzorować drona w locie automatycznych na dwa sposoby:

  1. Patrząc na obraz z jego kamery pokładowej. Jest to sposób analogiczny do lotu VFR wykonywanego przez duże lotnictwo. Pilot obserwuje ziemię i nawiguje „po meblach”, czyli charakterystycznych elementach, które jednoznacznie określają jego położenie w terenie.
  2. Analizując dane telemetryczne określające aktualne parametry lotu, przesyłane przez BSP drogą radiową do stacji bazowej. Jest to sposób analogiczny do lotu IFR wykonywanego przez duże lotnictwo. Pilot obserwuje „wskazania przyrządów” i nawiguje w przestrzeni powietrznej na podstawie analizy wartości aktualnych parametrów takich jak np.: prędkość pozioma, ilość energii. wysokość.

Wykonywanie lotów BVLOS dronami

Loty BVLOS dronami mogą być wykonywane jednie w ramach w kategorii szczególnej, według krajowych scenariuszy standardowych. W zależności od masy startowej BSP oraz od jego typu pilot powinien mieć inne uprawnienia:

  • NSTS-05: BSP do 4 kg
  • NSTS-06: MR do 25 kg w trybie VLOS
  • NSTS-07: A do 25 kg
  • NSTS-08: H do 25 kg

Uprawnienia do lotów BVLOS

Aby wykonywać loty BVLOS dronami należy zarejestrować się jako operator systemu bezzałogowego statku powietrznego (w skrócie: operator SBSP) na stronie nadzoru lotniczego i uzyskać kwalifikacje pilota bezzałogowego statku powietrznego (w skrócie: pilot BSP) latającego w kategorii otwartej i podkategorii A1/A3.

Następnie należy przejść szkolenie w zakresie wybranego lub wybranych narodowych scenariuszy standardowych: NSTS-05, NSTS-06, NSTS-07, NSTS-08 i zgłosić się na egzamin, aby uzyskać uprawnienia do lotów BVLOS w kategorii szczególnej. Przy okazji egzaminu NSTS można uzyskać uzyskać uprawnienia do lotów w podkategorii A2.

Inne rodzaje lotów

VLOS to jeden z trzeba głównych rodzajów lotów jakie mogą być wykonywane przy pomocy bezzałogowych statków powietrznych:

  1. Loty dronami FPV, czyli w trybie widoku z „fotela” pilota
  2. Loty dronami w zasięgu wzroku VLOS
  3. Loty dronami poza zasięgiem wzroku BVLOS

Dodaj komentarz

Jeśli znalazł\aś\eś tutaj wartościowe informacje
i chcesz docenić pracę, możesz kupić kawę.