Loty dronami FPV
Loty dronami FPV zyskują coraz większą popularność, ponieważ jest to fascynujący sposób spędzania wolnego czasu. Drony FPV znalazły również zastosowanie w produkcjach filmowych, ponieważ pewnych ujęć video nie da się zrealizować innym sposobem, np.: latając w warunkach VLOS.
FPV to akronim angielskiego zwrotu First Person View lub First Pilot View, który można przetłumaczyć jako widok z perspektywy pilota. Jest to sposób latania, w którym pilot BSP analizuje obraz z kamery umieszczonej na dronie i steruj nim tak jakby w nim siedział. Można to porównać do lotu VFR.
Obraz z kamery w czasie rzeczywistym jest transmitowany drogą radiową i wyświetlany w goglach video lub na ekranie smartphona czy tabletu. Latanie dronem FPV jest proste i intuicyjne. Pilot „siedząc” w środku drona jest zawsze w tej samej orientacji względem niego i zmienia kurs wraz ze zmianą kursu drona.
Lot FPV w kategorii otwartej
jest możliwy pod warunkiem obecności obserwatora. Kategoria otwarta pozwala wykonywać loty jedynie w warunkach VLOS. To znaczy, że dron musi być w zasięgu wzroku pod obserwacją pilota lub obserwatora. Obserwator zapewni kontakt wzroku i komunikację z pilotem FPV.
Ponieważ drony FPV są zazwyczaj cięższe niż 250g, można nimi latać w ramach podkategorii A2. Podkategoria ta wymaga od pilota BSP zaliczenia nadzorowanego egzaminu, weryfikującego poziom jego wiedzy w zakresie trzech dziedzin określonych w przepisach rozporządzenia 947/2019.
Jak zdobyć uprawnienia A2?
Trzeba się samodzielnie przygotować do egzaminu. W tym celu należy:
- ukończyć szkolenie online na stronie drony.ulc.gov.pl
- zapoznać się z bezpłatnym Kompendium dla podkategorii A2
- zaliczyć pozytywnie nadzorowany egzamin w zakresie podkategorii A2
Loty dronami FPV w kategorii szczególnej
są możliwe w ramach Krajowego Scenariusza Standardowego NSTS-01 dla operacji w zasięgu widoczności wzrokowej (VLOS) lub z widokiem z pierwszej osoby (FPV), wykonywanych z użyciem bezzałogowego statku powietrznego o masie startowej mniejszej niż 4 kg.
Scenariusz ten pozwala wykonywać loty FPV, wszystkimi rodzajami bezzałogowych statków powietrznych, których masa startowa nie przekracza 4 kg. Zgodnie z rozdziałem: UAS.NSTS-01.020 Warunki wykonywania lotów, lot FPV ma następujące ograniczenia:
6) w operacjach FPV lot jest wykonywany:a) do wysokości nie większej niż 50 m nad poziomem terenu
b) w odległości poziomej nie większej niż 500 m od pilota
Jak zdobyć uprawnienia NSTS-01?
Loty dronem FPV wykonywane według scenariusza NSTS-01, wymagają od pilota posiadania uprawnienia NSTS-01. Aby je uzyskać kandydat musi przejść szkolenie lotnicze (12h zajęć teoretycznych + 4h zajęć praktycznych), uzyskać pozytywną ocenę umiejętności praktycznych i zaliczyć egzamin w zakresie NSTS-01.
Drony FPV
Producenci oferują komponenty do budowy wyścigowych dronów FPV, dronów FPV dalekiego zasięgu (long range). Niektóre firmy oferują także gotowe zmontowane drony, dedykowane do wykonywania różnych rodzajów lotów FPV. Mają one oznaczenie RTF (ang. Ready To Fly) lub BNF (ang. Bind aNd Fly).
Pod koniec 2022 roku miała miejsce premiera drona DJI AVATA. Jest to ciekawa propozycja dla pilotów, którzy nie chcę budować dronów tylko po prostu latać. AVATA jest wyposażona w system autopilota. Pomaga to w locie i zwiększa jego bezpieczeństwo, choćby przez funkcję failsafe (RTH, Hover, Landing).
Jeśli nigdy nie latałeś dronem FPV musisz koniecznie spróbować. Pierwszego lotu w goglach nie da się zapomnieć, można to porównać do jazdy motocyklem. Zapraszam na loty dronami FPV w układzie uczeń – trener. Warto też spróbować lotów pod okiem instruktora w ramach szkoleń: Doskonalenie sztuki pilotażu FPV DJI AVATA.